Jump to content

Desmo Maniax is a group with desmo in their hearts!


Welcome, Guest!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

 • krl
  krl

  Słowo na niedziele...(Pytanie do...)

   https://docpoland.com/uploads/

  Jestem przekonany że każdy z użytkowników i pasjonatów marki Ducati będzie zainteresowany planami importera dotyczącymi sieci dealerskiej, serwisów, oraz tym jak z punktu widzenia importera wygląda rynek w Polsce.

   

  Mam nadzieję że tekst poniżej odpowie nam wszystkim na nurtujące nas pytania i przybliży nam wizję i postrzeganie naszego rynku przez importera firmę Inter Cars.

   

  - Paweł na początek naszej rozmowy chciałbym prosić cię byś napisał kilka słów o sobie (myślę tu zarówno o sprawach personalnych jak i o pasji w szczególności tej kierowanej w stronę Ducati – twój ulubiony model etc. By czytelnicy portalu DOC Desmo Maniax mogli lepiej poznać i zrozumieć osobę która odpowiada za rynek Ducati w Polsce

   

  - Motoryzacją zajmuję się zawodowo od ponad 15 lat. Najpierw jako mechanik samochodowy, z czasem motocyklowy, potem dziennikarz Świata Motocykli. W przerwach w grzebaniu się w silnikach udało mi się zdobyć dyplom MBA, co zdecydowanie ułatwia mi obecną pracę. Ducati spodobało mi się od pierwszego wejrzenia. To był chyba 2004 rak, pojechałem z ramienia Świata Motocykli napisać artykuł o Monsterze M900. Potem były na tapecie inne modele i przygody – z Monstera 695 zgubiłem moją żonę, która pomimo takiej przygody nadal lubi markę. Ulubiony model? Chyba się starzeję, bo najlepiej mi się jeździło na Diavelu, chociaż na co dzień bardzo bym się zastanawiał nad Multistradą 1200.

   

  - Inter Cars (Inter Motors) jest kolejnym importerem marki Ducati i mam nadzieję że ostatnim (docelowym) i tu pojawia się moje pytanie: Jak oceniasz z punktu widzenia aktualnego importera sytuację jaką zastaliście na rynku Polskim?

   

  - Sytuacja na rynku nie była i nie jest łatwa. Co więcej, w skali całej branży w przyszłości widzę raczej czarne chmury. W tym roku sprzedaż motocykli w Polsce skurczyła się znacznie, tak naprawdę tylko kilka firm, w tym Ducati, znalazło się nad kreską. O samo Ducati bardzo się nie martwię, marki Premium w warunkach umiarkowanego kryzysu rządzą się innymi prawami niż „średnia półka”. Kolejna sprawa, co podkreślają także sami Włosi – Ducati ma najlepszą, najpełniejszą i najciekawszą ofertę modelową w historii. Żadne działania na polu zarządzania nie są w stanie dać tyle co po prostu dobry produkt. To podstawa, o której niektórzy producenci chyba zapomnieli.

   

  - Wszystkich nas ludzi związanych nie tylko emocjonalnie z marką Ducati interesują szeroko pojęte plany Importera dotyczące naszego rynku. Jakie są plany rozwoju sieci dealerskiej? Czy aktualna sieć może być traktowana jako docelowa czy raczej myślisz jeszcze o rozszerzeniu sieci dealerskiej i serwisowej w Polsce.

   

  - Mamy 8 punktów dilerskich, co w chwili obecnej uznajemy za zupełnie wystarczające. W tym roku na dobre ruszyło Bielsko, otworzyliśmy salony w Toruniu, we Wrocławiu i zupełnie nowe lokalizacje w Łodzi i Poznaniu.

   

  - Wiemy ,że poza nazwijmy to standardowym punktem dealerskim Ducati na całym świecie ma wyjątkowe punkty dedykowane tylko i wyłącznie Ducati: Kiedy i czy w ogóle powstanie w PL pierwszy Ducati Store?

   

  - Ducati Store jak najbardziej jest w zakresie naszych planów, choć na razie nie ma konkretów. Wydaje mi się, że w przeciągu kilku najbliższych lat nasz rynek Ducati będzie na tyle rozwinięty, że punkt taki z powodzeniem się utrzyma.

   

  - Serwis to bardzo poważna sprawa i nie dotyczy to tylko marki Ducati ale i innych marek, które sukces na naszym rynku zawdzięczają w mojej opinii rozwojowi sieci serwisów oferujących usługi na przyzwoitym poziomie. Czy IC jako importer rozwija narzędzia kontrolingu sieci dealerskiej i serwisowej – czy jest to kwestia którą pozostawiacie dealerom?

   

  - Podstawowe działania to kontrola, czy dilerzy spełniają wymagania odnośnie wyposażenia salonów i serwisów - posiadanych narzędzi, literatury itp. Każdy nowy mechanik ma możliwość przeszkolenia się we Włoszech, a Inter Cars organizuje szkolenia dla doradców serwisowych, czy sprzedawców motocykli. Ducati oferuje także całą gamę szkoleń i pomocy on-line.

   

  - Czy jako importer gwarantujecie sieci dealerskiej dostęp do odpowiednich systemów szkoleń czy według Ciebie jest ich dostateczna ilości i czy sieć dealerska wykorzystuje te możliwości. - O szkoleniach już trochę powiedziałem przed chwilą. Czy dilerzy je wykorzystują?

   

  Naciskamy by tak było, ale źródłem oporu bywa bariera językowa. Chcąc nie chcąc podstawowa znajomość angielskiego staje się standardem w pracy mechanika, czy sprzedawcy. Oczywistym jest, że osoby lepiej władające obcymi językami są w stanie pełniej wykorzystać oferowane im materiały.

   

  - Paweł czas na pytanie które myślę interesuje wszystkich - Jak na tę chwilę wygląda sprzedaż Ducati w Polsce? Czy jest to wynik który jest zadowalający dla importera – ponieważ wiem że budowa sieci to kosztowna sprawa i inwestycje które się zwracają dają gwarancje postępu a na tym zapewne wszystkim nam zależy.

   

  - W chwili obecnej (początek sierpnia 2012) osiągnęliśmy wynik zbliżony do całej sprzedaży w 2011 roku. Czy jestem zadowolony? I tak i nie. Tak, bo pewnie „idziemy na rekord”, nie bo cały czas zdaję sobie sprawę, że nasz rynek powinien przyjąć dużo więcej niż około 100 motocykli Ducati rocznie.

   

  - Moje kolejne pytanie jest dość osobiste choć patrząc na historię Ducati w pełni uzasadnione. Ducati to Sport i co do tego myślę nikt nie ma wątpliwości więc nasuwa się pytanie jak Importer zapatruje się na kwestie sportu w naszym kraju – szczególnie że dyscypliny wyścigowe przeżywają aktualnie bardzo trudny czas. Czy IC planuje jakiekolwiek posunięcia przybliżające Ducati na rynku Polskim do sportu – wystawienie zawodnika w MMP? Może jakaś klasa markowa? Może też zwyczajnie na tę chwile nie widzisz sensu angażowania się w sport w Polsce.

   

  - Obawiam się, że na klasę markową Ducati nie ma jeszcze miejsca. W chwili obecnej mamy przygotowane specjalne oferty na motocykle dla zawodników z licencją, jak również pakiety akcesoriów i ubiorów. Zabawa w sport jest bardzo angażująca, nie chcąc rozmieniać się na drobne w 100% skupiamy się na rozwoju sieci dilerskiej. To jest teraz dużo ważniejsze. Sprawienie, że motocykle Ducati będą się jeszcze lepiej sprzedawały, że klienci zaufają w ich jakość, docenią pracę serwisu będzie podstawą do myślenia o bezpośrednim zaangażowaniu się w sport.

   

  Paweł, ja ze swoje strony dziękuje Ci za rozmowę i zapewniam że ze strony członków i sympatyków DOC Desmo Maniax możesz liczyć na wsparcie i mam nadzieję że będziemy mogli za pomocą naszego portalu nie raz informować sympatyków i użytkowników Ducati w Polsce o różnych akcjach, imprezach, wynikach, promocjach i wszystkim co może przybliżać nas do realizowania pasji związanej z Ducati, jeszcze raz dziękuję i do następnego razu.

   

   

  W kolejnym Pytaniu do… pojawi się na naszym portalu Główny Inżynier Wyścigowy jednego z zespołów startujących w Mistrzostwach Świata i zapytamy go czy Faktycznie Ducati jest tak wymagającym i trudnym motocyklem w serwisowaniu.

   

  krl


  Sign in to follow this  
  Sign in to follow this  

  User Feedback


  There are no comments to display.  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now


×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.