Skocz do zawartości

Desmo Maniax is a group with desmo in their hearts!


Welcome, Guest!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

Krzysiek Piątek

Zmiana biegów bez sprzęgła, czy w "X" jest quickshifter?

Polecane posty

Zastawiam się, (a nie chcę próbować, żeby nie skitrać skrzyni), czy w Xdiavel'u da się wbijać biegi bez sprzęgła, czy w tym celu trzeba by było zamontować quick'a? Robiąc trasy kilometrażowo od "500+" ostro napiernicza mnie lewy nadgarstek od wciskania klamki i mam ochotę walić biegi bez sprzęgła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę leniwe to pytanie, nie? Bo można by doczytać na sieci czy w instrukcji X'a ;)

Zerknij czy masz przy dźwigni zmiany biegów (na cięgle przenoszącym ruch dźwigni do skrzyni biegów) małe pudełko z wychodzącym przewodem, który jest gdzieś tam dalej poprowadzony. To jest czujnik QS, który daje sygnały o sile ściśnięcia lub rozciągania tego cięgła do ECU i ECU na tej podstawie manipuluje co najmniej zapłonem (a może i coś z wtryskiem modyfikuje...) w chwili spodziewanej zmiany biegu przez skrzynię, a raczej PRZED tą zmianą, by ją odciążyć na ułamek sekundy.

Jak nie masz tam takiego modułu z przewodem to... nie masz QS w Twoim moto :(

Przy okazji uwaga dla posiadaczy QS - zwykle istotnym elementem działania QS (często niedocenianym lub niezauważanym) jest ... mały mikro-wyłącznik przy klamce sprzęgła. Jego włączenie daje ECU informację, że "zamierzacie przełączyć bieg ze sprzęgłem" i wpływa to na strategię działania QS. Czasami jakieś modyfikacje klamki sprzęgła lub zmiana momentu przy którym się ten mikro-wyłącznik aktywuje (np. wyginanie blaszki), może istotnie wpłynąć na wrażenia z działania QS przy szybkiej zmianie biegów i jakimkolwiek manipulowaniu przy sprzęgle (np. na niskich biegach gdy QS działa często trochę "agresywnie").

Jeśli już próbujecie "wspomagać klamką sprzęgła" zmianę biegów a macie QS to musicie zadbać o ustawienie dokładnie tego momentu aktywacji mikro-przełącznika - jeśli on włącza się przy pół-sprzęgle to dezaktualizujecie wtedy logikę QS i efektywnie zmieniacie biegi "na pół-sprzęgle". Licząc wtedy na pełne wsparcie od QS możecie olewać manetkę gazu i skrzynia dostaje w du...e.

LWG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony


×

Ważne informacje

By using this site, you agree to our Warunki korzystania z serwisu.